«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում գարնան գալուստը ազդարարվում է «Ձոն» տեխնոլոգիական հանրակրթական ստուգատեսով։ Ստուգատեսը արվեստներին, արհեստներին, գրականությանը, պատմությանը, նորագույն թվային տեխնոլոգիաներին, բնագիտական, էկոլոգիական և այլ բնագավառներին վերաբերվող նախագծերի մեկտեղումն է։
«Ձոն» ստուգատեսի ողջ ընթացքում կրթահամալիրում իրականացվում են յուրօրինակ համերգներ, ցուցահանդես-վաճառքներ, ազգային ծեսեր, սեմինարներ, երկրագիտական, պարտիզպուրակային և էկոլոգիական գործունեություն, որոնց միջոցով գովաբանվում է բնության զարթոնքը, աշխատանքը, սերը գեղեցիկի և բարու նկատմամբ։ «Ձոն» ստուգատեսի ամենավառ դրվագը, սակայն, մայրիկատոնն է, որն ուղված է մոր, կնոջ, քրոջ և տատիկների կերպարների մեծարմանը, հասարակության մեջ նրանց դերի իրազեկման և գնահատման բարձրացմանը։
Նախագծի ծնունդը
Արևմտյան դպրոց-պարտեզի 5-րդ դասարանցիները «Ձոն» տեխնոլոգիական հանրակրթական ստուգատեսին այս տարի մասնակցեցին «Հայոց Թագուհիները-Armenian queens» թարգմանչական նախագծով։ Նախագիծը լավ առիթ հանդիսացավ հետազոտական, ստեղծագործական, համագործակցային, թարգմանչական և մեդիա հմտությունների զարգացման համար, և այս հոդվածով ես ցանկանում եմ Ձեզ փոխանցել նախագծի իրականացման կախարդական մանրամասները։
Վաղ մանկության տարիքում յուրաքանչյուր աղջիկ իրեն պատկերացնում է հեքիաթային արքայադստեր դերում, փնտրում է կատարյալ կերպարներ և ձգտում է նմանվել նրանց։ Որպես աղջիկ երեխայի մայր և բազմաթիվ աղջիկ սովորողների ուսուցիչ՝ կարևորում եմ այդ փաստը և լուրջ մտահոգություններ ունեմ այն առումով, որ ժամանակակից մեդիա արտադրությունը և հատկապես հայրենական մեդիա դաշտը բարձր արժեքային համակարգով օժտված, օրինակելի կերպարներ չեն առաջարկում հասարակությանը։
Մեզ մնում է հաշտվել այն մտքի հետ, որ մեր աղջնակները որպես դաստիարակության մոդել ընդունում և կրկնօրինակում են սպառողական մտածողություն քարոզող դիսնեյյան արքայադուստրերին և թագուհիներին։ Մի՞թե մենք չենք կարող ժամանակակից հայ երեխաներին առաջարկել ավելի լավ այլընտրանք։
Հետազոտությունից դեպի գործողություն
Այս հարցի պատասխանը ինքս ինձ համար պարզելու նպատակով՝ որոշեցի փոքրիկ հետազոտություն անել և հասկացա, որ Հայոց պատմագրությունը շռայլ չի գտնվել հայոց թագուհիների մասին տեղեկատվության տրամադրման հարցում։ Եղած դրվագները, այնուամենայնիվ, թույլ են տալիս ենթադրել, որ հայկական իրականության մեջ եղել են բարձր արժեհամակարգով օժտված, զորեղ թագուհիներ, և նրանցից շատերի վառ կերպարները կարող են ժամանակակից հայ աղջնակների դաստիարակության համար որոշիչ մոդելներ հանդիսանալ։
Ամանորյա դիմակահանդեսի ընթացքում աղջիկ սովորողներիս հետ այս թեմայի մասին մտքերի փոխանակումը ցույց տվեց, որ գեղեցկուհի Բելը, արքայադուստր Սոֆիան, թագուհի Էլզան բնավ էլ ոգեշնչող կերպարներ չեն իրենց համար, և որ նրանք մեծ սիրով դիմակահանդեսին կներկայանային որևէ հայ թագուհու կերպարով։
Մեր երկխոսությունը բոլորիս բերեց քննարկումների դաշտ, որտեղ մենք հասկացանք, որ Հայոց թագուհիների մասին գրեթե ոչինչ չգիտենք, ուրեմն՝ պետք է իմանանք։ Այս ամենի արդյունքում ձևավորվեց և ձևակերպվեց «Հայոց Թագուհիները-Armenian queens» թարգմանչական նախագիծը։ Նախագիծը կենտրոնացավ թարգմանության շուրջ, որպեսզի տղաները նույնպես հետաքրքրություն և գործուն մասնակցություն ունենան դրանում։
Նախագծի իրականացումը
Նախագիծը սկսվեց հետազոտական փուլով․ ուսումնասիրվեցին «Վիքիպեդիա» ազատ հանրագիտարանի համապատասխան բաժնի նյութերը, սովորողները դիտեցին «Հայոց թագուհիներ․Նվիրյալներ» տեսաֆիլմը։
Թարգմանված նյութը մշակվեց միասնական աշխատանքի արդյունքում, քննարկվեցին պատրաստի նյութի ներկայացման տարբերակներ։ Հաշվի առնելով սովորողների մեդիա կարողությունները, հետաքրքությունները և մեծամասնության կարծիքը՝ որոշվեց, որ պատրաստի նյութը կներկայացվի մուլտիմեդիա ձևաչափով՝ արհեստական բանականության գործիքների կիրառմամբ։
Քանի որ արդեն համանման նախագծի փորձ ունեի, սովորողներին առաջարկեցի սովորել նոր գործիք և կիրառել արհեստական բանականության D-ID թվային հարթակը, որը թույլ է տալիս անգլերեն լեզվով համապատասխան նկարագրության միջոցով (Script) գեներացնել կերպար, ապա դրան հաղորդել շարժում և խոսք։
Ընտրված կերպարներ և նրանց պատմությունները
Սովորողների հետ միասին ընտրեցինք մի քանի կարևորագույն հայ թագուհիների, ովքեր Հայոց պատմության մեջ ունեցել են նշանակալից ազդեցություն։ Դրանք էին՝